• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Acala Saldırısı, Bitcoin Borsası Binance’in CEO’su CZ’yi Harekete Geçirdi!

Acala Saldırısı, Bitcoin Borsası Binance’in CEO’su CZ’yi Harekete Geçirdi!

Gün geçmiyor ki kripto para sektöründe başka bir hack saldırısı olmasın. Polkadot tabanlı bir DeFi platformu olan Acala, saldırganların yeni hedefi oldu. Sistemdeki bir açıktan faydalanan hacklerlar, milyarlarca doları çalmayı başardı.

Bu yaşananların ardından Acala platformunun ABD dolarına endeksli stablecoini olan aUSD’nin depeg’i bozuldu ve 0.64 dolar seviyelerine kadar gerilemesine neden oldu.

Acala platformu ise hackerların bir açıktan yararlanarak yüksek miktarda aUSD basımı yaptıklarını aktarıyor. Popüler platform konu ile ilgili şu sözleri paylaştı:

“SORUNU, İBTC/AUSD LİKİDİTE HAVUZUNUN YANLIŞ HAMLELER İLE DONATILMASININ SONUCUNDA ÖNEMLİ MİKTARDA AUSD’NİN HATALI BASILMASI OLARAK TESPİT ETTİK.”

“YANLIŞ HAMLELERİMİZ DÜZELTİLDİ VE HATALI OLARAK BASILAN AUSD’Yİ ALAN CÜZDAN ADRESLERİ BELİRLENDİ”

Bu basımı yapılan aUSD‘lerin aktarıldığı cüzdanları belirlediğini paylaşan Acala, yaşanan olayların izini sürmeye devam ettiği görülüyor.

Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance‘in CEO’su CZ ise konuyu yakından takip ettiklerini söylüyor:

“ACALA PROTOKOLÜ ŞU ANDA RİSK ALTINDA.”

“GÖRÜNÜŞE GÖRE İBTC/AUSD HAVUZUNDA BİR HATA VARDI VE SALDIRGAN CÜZDANINDA ŞU ANDA BİR MİLYARIN ÜZERİNDE AUSD TUTUYOR.”

“BİZ İZLİYORUZ. (AUSD, BİNANCE’DE LİSTELENMİYOR)”

Acala platformunun riskli olduğunu söyleyen CZ, saldırganın ise cüzdanında bir milyar adet aUSD tuttuğunu vurgulamakta.

Konuyu yakından takip ettiğini paylaşan popüler borsa CEO’su, aUSD’nin Binance borsasında listelenmediğini aktarmakta.

Haziran ayının başından bu yana sekizi bulan siber saldırılarının sonuncu Polkadot tabanlı ağ olan Acala’ya gerçekleştirilirken platformun sabit kripto varlığı Acala Dollar (aUSD), sabitliğini kaybederek yüzde 99 oranında değer kaybetti. Ağın yerel tokeni ACA ise dünden bu yana yüzde 15’in üzerinde düşerek 0,26 dolar bandına geriledi.

Elde edilen bilgilere göre ACALA hack’i, hafta sonu gerçekleşti ve ağda yeni dağıtımına başlanan iBTC-aUSD likidite havuzundaki bir güvenlik açığını kullanan saldırganlar, 1 milyardan fazla Acala’nın sabit kripto varlığını çalmayı başardı. Şu an hackerlar ait olduğu tahmin edilen cüzdanda 1,26 milyar dolarlık token bulunuyor.

Acala ekibi tarafından doğrulanan saldırının, iBTC/aUSD likidite havuzunun yanlış yapılandırılmasından kaynaklandığı dile getirildi. Yapılan açıklamanın devamında sorunun düzeltildiği ancak hatalı şekilde basılan aUSD’yi ele geçiren adreslerin belirlendiği ve takibine başlandığı belirtildi.

Son 3 ayda dikkat çeken DeFi hack’leri

Acala Network’e gerçekleştirilen saldırıyla DeFi endüstrisinin yoğun bir baskı altında kalmaya devam ettiği görüldü. Haziran ayından bu yana gerçekleşen saldırılarda ise en dikkat çekici olanların başında popüler NFT koleksiyonu Bored Ape Yacht Club’ın (BAYC), hack saldırısıyla 200 ETH değerinde kripto varlık kaybetmesiydi. 

Diğer yandan Harmony Bridge, hack saldırısı sonrası 100 milyon dolar değerinde kripto varlık kaybetti. Merkezsiz müzik platformu Audius ise son saldırıda 6 milyon dolarlık bir kayıp görmüştü.

Ağustos ayındaki hack saldırılarında ise Nomad Bridge üzerinden bir güvenlik ihlali sonucu 190 milyon ABD dolarlık kripto paranın çalındı. Solana ağı da bu ayki saldırılardan nasibini alırken ağda faaliyet gösteren Slope Wallet’taki veri ihlali, binlerce Solana kullanıcısının kripto paralarını kaybetmesine neden oldu. Curve Finance (CRV) ise son dönemdeki hack saldırılarından dolayı 570.000 dolarlık kripto varlık kaybetti.

Blockchain analiz şirketi Chainalysis ise son raporunda DeFi köprülerine yönelik saldırıların, toplam saldırılar içinde yüzde 69’luk bir dilimi oluşturduğunu ortaya koydu. Chainalysis ekibi, DeFi köprülerinin sektörün yumuşak karnı olarak görürken raporda Blockchain’ler arası oluşturulan köprülerde kripto varlık değerinin artmasının hacker’ların ilgisini çektiği belirtildi.