Altcoin News-Cryptopedia-Ethereum News-NewsYorum yapılmamış

Akutars NFT lansmanı hüsranla sonuçlandı. Projenin akıllı sözleşmesindeki bir hata, sözleşmede kilitlenen 34 milyon dolarlık Ethereum’u sonsuza kadar erişilemez hale getirdi.

Akutars NFT projesi etrafında tabiri caizse oldukça fazla bir “hype” vardı. Pek çok büyük kripto haber portalinde duyurusu yapılan projenin lansmanı merakla bekleniyordu. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Projenin akıllı sözleşmesindeki küçük bir kod hatası projeye kilitlenen 34 milyon dolarlık Ethereum’u sonsuza kadar erişilemez hale getirdi ve projeyi başlamadan bitirdi.

Akutars NFT, eski beyzbol oyuncusu Micah Johnson tarafından yaratılan orijinal bir karakter olan Aku’yu referans alan bir 3D avatar projesiydi.

Akutars projesi, rastgele özelliklere sahip 15.000 Ethereum avatarını kapsıyordu ve daha önceki Aku NFT’lerin sahipleri, tuttukları her parça için ücretsiz bir avatar alabiliyordu. Kalan 5.500 avatar NFT’si ise Cuma günü 3.5 ETH’den (yaklaşık 10.350 dolar) başlayan bir açık arttırma ile piyasaya sürüldü.

100’den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Btcix.io ya kayıt olabilirsiniz

Ancak lansman başladığında, Hasan adlı bir Twitter kullanıcısı akıllı sözleşmeyle ilgili bir sorun tespit ettiğini, Aku geliştiricileri ile görüştüğünü ama kendisine herhangi bir yanlışlık olmadığı bilgisinin verildiğini belirtti.

Bu tweetin ardından, USER221 adlı anonim biri bu açığı tetikleyen bir işlem gerçekleştirdi ve bunun neticesinde kontrattan Ethereum çekme ve yatırma işlemleri kapanmış oldu.

Açığı tetikleyen kişi ilgili işleme bir not eklemeyi de unutmadı. Eklediği notta “lütfen sözleşmelerinizin en azından denetlenmesini sağlayın” dedi. 

USER221 adlı kişi daha sonra ayrı bir not daha gönderdi ve projenin kilidini açacağını yazdı. Yazdığı notta proje geliştiricilerine seslenerek, “Bu eğlenceliydi ve aslında bu açıktan yararlanmaya hiç niyetim yoktu. Aksi takdirde Coinbase kullanmazdım. Açığın var olduğunu alenen kabul ettiğinizde, kilidi derhal kaldıracağım” dedi.

USER221’in kilidi tekrar geri açmasıyla birlikte proje yeniden çalışmaya başladı, ancak daha sonra başka bir farklı hata ortaya çıktı ve bu hata sözleşmeden Ethereum çekme ve yatırma işlemlerini tamamen kapattı.

Sonuç olarak, Cuma günü itibariyle yaklaşık 34 milyon dolar değerindeki 11.539 ETH, kalıcı olarak akıllı sözleşme içinde kilitlendi. Aku’nun yaratıcıları satıştan herhangi bir fon çekemeyecek ve Akutar Mint Pass NFT’si olan NFT sahipleri, söz verilen 0.5 ETH iadelerini de alamayacaklar.

ilgili haber

Facebook Twitter LinkedIn  Reddit Telegram İnstagram

Be the first to post a comment.

Add a comment