• BITCOIN/TL
  319767,278
  % -0,68
 • ETHEREUM/TL
  23631
  % -1,35
 • RIPPLE/TL
  7.24
  % -0,95
 • BITCOIN CASH/TL
  2054.66,163
  % -1,58
 • LITECOIN/TL
  1424.25
  % -0,98
 • COSMOS HUB/TL
  180.18
  % -1,59
 • CARDANO/TL
  5.8
  % -1,27
 • TETHER/TL
  18.66
  % -0,19

Apple, uygulama marketinde NFT satışına izin verecek

Apple, uygulama marketinde NFT satışına izin verecek

Apple (AAPL), NFT içeren uygulama ve oyunların App Store’da sunulmasına izin verildiğini açıkladı. 

Bu gelişmeyle birlikte App Store’da NFT satışının önü açılmış oldu. Ancak birçok kullanıcı, NFT satışı üzerinden alınacak olan %30 işlem ücretinin oldukça yüksek olduğunu düşünüyor.

Apple’ın NFT satışından %30 gibi yüksek bir işlem ücreti alma kararı, uygulamalar üzerinde NFT işlemlerinin verimliliği konusunda en büyük engel olarak görülüyor. Zira Magic Eden, OpenSea gibi alternatif pazar yerlerinde komisyon tutarı %5’i geçmiyor.  

Apple, şimdiye kadar kripto para endüstrisine mesafeli bir yaklaşımı benimsedi. Her ne kadar App Store’da kripto girişimleriyle ilgili birçok uygulama bulunsada dev teknoloji şirketi, kripto paralarla direkt bir ilişki içinde olmaktan kaçındı. 

Apple’ın aldığı bu son karar, şirketin NFT ya da kripto sektörüne ilerleme kararı olup olmadığı konusunda net bir bilgi içermiyor. Bunun yanında şirketin genel politikası göz önüne alındığında mevcut baskılara göre kripto paralara karşı bir tavır aldığı da söylenebilir.

Bunun yanında bazı geliştiriciler, herkesin %30’luk komisyon ücretine odaklandığını ancak düşük maliyetle üretilen NFT’lerin App Store gibi küresel bir pazarda yayımlanacak olmasını göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünüyor. Apple’ın son hamlesiyle ilgili yapılan diğer yorumlar arasında şirketin şu an üzerinde çalışılan Solana mobile projesi gibi kripto sektöründen piyasaya sürülmesi beklenen rakipler için bir hazırlık yapıldığı görüşü de var. 

Coinmarketcap verilerine göre NFT sektörü şu an 2,3 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. Son 24 saatlikte ortalama işlem hacmi ise 4 milyon dolar seviyesinde bulunuyor.