Bitcoin News-Cryptopedia-News1 Yorum

Bitcoin (BTC), aynı dönemde büyük borsa endekslerini gölgede bırakan önemli yatırım getirisi (ROI) ile dikkatleri yine üzerine çekti.

Bitcoin’in son 5 yıldaki yatırım getirisi, S&P 500, Dow Jones ve Nasdaq’ı geride bıraktı

Finbold’un Bitcoin ROI ölçümünden alınan verilere göre, S&P 500, Dow Jones Industrials ve Nasdaq endeksleriyle karşılaştırıldığında Bitcoin, son beş yılda ortalama yüzde 1.645’lik bir yatırım getirisi kaydetti. BTC’nin getirileri, Dow Jones ile karşılaştırıldığında yüzde 1,978 daha yüksek. Ayrıca BTC’nin yatırım getirisi, ABD’nin en büyük 500 şirketinin hisse senedi performansını izleyen S&P 500 endeksinden yüzde 1,734 daha yüksek. Bitcoin’in yatırım getirisi Nasdaq’tan yüzde 1,221 daha iyi performans gösterdi. Bitcoin ROI aracı, belirli bir dönemde kripto para birimine yapılan yatırımın diğer finansal varlıklardan daha iyi performans gösterdiğini vurgulayan yüzde değerleriyle BTC’nin yatırım getirisini (ROI) geleneksel varlıklarla karşılaştırır.

Bitcoin’in yüksek getirisi, geleneksel borsa endekslerin on yıllardır var olduğunu göz önünde bulundurarak, kripto para birimlerinin kısa sürede yüksek kar elde etmek için mükemmel bir yol olduğu algısını kısmen doğruluyor. Son beş yılda, her iki varlık sınıfı da muazzam yükseliş ve düşüşler yaşadı, ancak Bitcoin, esas olarak kurumsal yatırımcıların kripto sektörüne girmesini takiben devasa bir artış nedeniyle öne çıkmayı başardı. BTC’nin büyüme yörüngesi, geniş çaplı bir borsa çöküşüyle ​​sonuçlanan pandeminin başlamasıyla kısa sürdü. Aynı zamanda, Bitcoin, genel kripto piyasasının yanı sıra dijital varlığın tarihsel olarak çökmesine neden olan düzenleyici belirsizliğin etkisinden de zarar gördü. 2021’in başlarından itibaren Bitcoin, tüm zamanların en yüksek fiyatına ulaşmasını sağlayan birkaç boğa koşusu gerçekleştirdi. BTC, son beş yılda  yüzde 3 binin üzerinde bir artış kaydetti.

100’den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Btcix.io ya kayıt olabilirsiniz

Bitcoin ve hisse senetleri korelasyonu: BTC için büyük risk

Bitcoin, geleneksel finans sektörüyle giderek daha fazla entegre olmasına rağmen, varlık ve endeksler iki farklı varlık sınıfıdır. Örneğin, Bitcoin sanal bir para birimi iken, endeksler somut ürün ve hizmetleri kontrol eden kar amacı gütmeyen şirketleri takip ediyor. Önümüzdeki yıllarda, Bitcoin’in giderek artan bir şekilde tarihsel korelasyonlar sergileyen iki varlıkla geleneksel hisse senetlerine karşı nasıl bir performans gösterdiğini izlemek ilginç olacak. Bitcoin’in Nasdaq endeksi tarafından izlenen ABD teknoloji hisseleri ile olan korelasyonu vurgulanmaya değer. Korelasyon şimdi Bitcoin’i artan enflasyona karşı muhtemelen güvenilir bir güvenli liman varlığı olarak gösteriyor. Varlıkların korelasyonu, yüksek enflasyon ortamında ABD para politikası sonrası güçleniyor.

Galaxy Digital Yöneticisinden İddialı Bitcoin ve ETH Tahmini!
 

Öte yandan, daha yüksek oynaklık ve geleneksel varlıklarla artan korelasyon, Bitcoin’in daha yüksek getirilerini düşürebilir. Son birkaç ayda oynaklığın hem Bitcoin’i hem de geleneksel varlıkları eşit şekilde etkilediğini belirtmekte fayda var. Ayrıca, varlığın geleneksel finans alanına tamamen entegre olmasını bekleyen Bitcoin savunucuları ile kripto para birimi artık bir çeşitlendirme seçeneği olarak ortaya çıkıyor. Oynaklığa rağmen, Bitcoin artık ilgili hizmetler sunan bankalar gibi geleneksel finans oyuncularıyla geleneksel yatırımcılar arasında sağlam bir seçenek haline geliyor.

ilgili haber

Facebook Twitter LinkedIn  Reddit Telegram İnstagram

Add a comment