• BITCOIN/TL
  440579,644
  % -0,96
 • ETHEREUM/TL
  31586
  % 0,67
 • RIPPLE/TL
  7.77
  % 0,47
 • BITCOIN CASH/TL
  2593.95,218
  % -0,71
 • LITECOIN/TL
  1874.4
  % 0,07
 • COSMOS HUB/TL
  280.34
  % -2,13
 • CARDANO/TL
  7.59
  % -0,43
 • TETHER/TL
  18.85
  % 0,05

Btcix Ekosistemin Anlattığı Eth’nin Son Moduna ”GHOST” Merhaba deyin…

Btcix Ekosistemin Anlattığı Eth’nin Son Moduna ”GHOST” Merhaba deyin…

Btcix ekosistem kurucusu ve aynı zamanda geliştirici olan Resul beyin, Telegram gruplarında yapılan blockchain ile ilgili bilgilendirmelerinde aylar öncesinde yatırımcılarına anlatığı Eth’nin ghost modundan bahsetmişti. Geliştiricilerin bitcoin üzerinde yaptığı denemelerde başarılı bir sonuç elde ettiği görülüyor.

Türünün ilk örneği gibi görünen bir işlemde, ayrı ülkelerde çalışan iki geliştirici, radyo dalgaları üzerinden başarılı bir şekilde bitcoin yıldırım ödemesi gönderdi.

Geçtiğimiz hafta sonu Twitter üzerinden  düzenlenen işlem, bitcoin donanım girişimi CoinKite’ın kurucu ortağı Rodolfo Novak tarafından geliştirici ve Bloomberg köşe yazarı Elaine Ou’ya gönderildi. Tamamlanan ödeme, gerçek bitcoin’i Toronto, Kanada’dan San Francisco, California’ya etkili bir şekilde taşıdı.

Radyo teknolojisi en çok müzik veya talk radyo yayını yapmak için kullanılsa da, aslında bundan çok daha fazlasını yapabilir. İki geliştiricinin de gösterdiği gibi, radyo, bitcoin ağının direncini artırmak için de kullanılabilir.

“Bitcoin amatör radyoyu yeniden havalı yapıyor!” İşlemi Novak’a  gönderdikten sonra, radyo teknolojisiyle uğraşan hobiciler tarafından radyo kullanımına atıfta bulunan “ham radyo”ya atıfta bulunarak tweet attı.

Ancak radyo üzerinden bitcoin göndermek sadece eğlenceli değil. Bazı araştırmacılar, aslında gerekli bir kullanım durumu olduğunu savunuyorlar.

Aslında fikrin kendisi, akıllı sözleşmenin mucidi Nick Szabo’nun beyni. Ou ve Szabo, bu fikri 2017’de San Francisco’daki Scaling Bitcoin konferansında sundular ve o sırada,  araştırmacıların ağa saldırmak için potansiyel olarak kullanılabileceğini iddia ettikleri bölüm saldırılarına karşı bitcoin’in direnç oluşturmasına yardımcı olabileceğini savundular.

Buradaki fikir, internet potansiyel olarak sansürlenebilse de, dünyanın bir yerinden diğerine veri göndermek için kullanılabilecek tek teknoloji biçimi değil, “Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı aracılığıyla bitcoin’i sansürlemeye karar vermesi durumunda veya Ou’nun CoinDesk’e gönderdiği bir e-postada belirttiği gibi, Kuzey Kore gibi internetin hiç olmadığı yerler.

Benzer nedenlerle dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılara bitcoin ışınlayan teknoloji altyapısı girişimi Blockstream lisanslı uydular . Yine de, kavramın sınırları var.