• BITCOIN/TL
  438747,181
  % -0,48
 • ETHEREUM/TL
  31116
  % 0,68
 • RIPPLE/TL
  7.71
  % -0,79
 • BITCOIN CASH/TL
  2572.59,423
  % -0,86
 • LITECOIN/TL
  1854.23
  % 0,21
 • COSMOS HUB/TL
  278.11
  % 1,39
 • CARDANO/TL
  7.52
  % 0,05
 • TETHER/TL
  18.83
  % -0,15
 • BITCOIN
  438747,520
  % -0,48
 • ETHEREUM
  31116
  % 0,68
 • RIPPLE
  7.71
  % -0,79
 • BITCOIN CASH
  2572.59,504
  % -0,86
 • LITECOIN
  1854.23
  % 0,21
 • COSMOS HUB
  278.11
  % 1,39
 • CARDANO
  7.52
  % 0,05
 • TETHER
  18.83
  % -0,15

Ethereum Merge Yaklaşıyor! İşte Merge Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ethereum Merge Yaklaşıyor! İşte Merge Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Birçok uzmana göre blockchain tarihinin en iyi güncellemesi olan Ethereum “Merge“, günden güne yaklaşıyor! Peki güncelleme neler sunacak? İşte detaylar…

Merge güncellemesi nedir?

Ethereum Foundation’a göre Merge güncellemesi, Ethereum’un mevcut yürütme katmanının (bugün kullandığımız Mainnet) yeni hisse kanıtı konsensüs katmanı olan Beacon Chain ile birleştirilmesini temsil ediyor. Enerji yoğun madenciliğe olan ihtiyacı ortadan kaldırır ve bunun yerine kazıklı ETH kullanarak ağı güvence altına alır. Ethereum vizyonunu gerçekleştirmede gerçekten heyecan verici bir adım olarak karşımıza çıkıyor ve daha fazla ölçeklenebilirlik, güvenlik ve sürdürülebilirlik sağlar. Başlangıçta İşaret Zincirinin Mainnet’ten ayrı olarak gönderildiğini hatırlamak önemlidir. Ethereum Mainnet – tüm hesapları, bakiyeleri, akıllı sözleşmeleri ve blok zinciri durumu ile – Beacon Chain, Proof-of-Stake kullanarak paralel olarak çalışırken bile iş kanıtı ile güvence altına alınmaya devam ediyor. Yaklaşan güncelleme, bu iki sistemin nihayet bir araya geldiği ve iş kanıtının kalıcı olarak hisse kanıtı ile değiştirildiği zamandır.

Bir benzetme düşünelim. Ethereum’un yıldızlararası bir yolculuk için pek hazır olmayan bir uzay gemisi olduğunu hayal edin. Beacon Chain ile topluluk, yeni bir motor ve sertleştirilmiş bir gövde inşa etti. Önemli testlerden sonra, yeni motoru eski uçuş ortası için çalışırken değiştirme zamanı neredeyse geldi. Bu, yeni, daha verimli motoru mevcut gemiyle birleştirecek ve bazı ciddi ışık yılı harcamaya ve evreni ele geçirmeye hazır olacak.

Ethereum Merge güncellemesi neden önemlidir?

Önde gelen uzmanların açıklamalarına göre bunun 3 nedeni var. Bunlar ise şu şekilde:

 • Ethereum ağının çok daha az enerji kullanmasını sağlamak için
 • Ethereum ağını daha güvenli hale getirmek için
 • Ethereum ağını gelecekteki protokol yükseltmelerine hazırlamak (sharding gibi)

Ethereum’un enerji tüketiminde yaklaşan değişiklik hakkında Etheruem Vakfı ise Proof-of-work’ten (PoW) Proof-of-Stake’e (PoS) geçişin ardından Ethereum’un enerji tüketimi yüzde 99,95 oranında azalacağını belirtti. Merge’ten sonra, Ethereum daha güvenli olmak için önemli ölçüde daha az karbon kullanacak. Vakıf, “Kuruluşundan bu yana, Ethereum bir hisse ispatı konsensüs mekanizması uygulamayı hedefledi, ancak bunu Ethereum’un güvenli, ölçeklenebilir ve merkezi olmayan bir blok zinciri olma vizyonundan ödün vermeden yapmak, yıllarca odaklanmış araştırma ve geliştirmeyi gerektirdi.” sözlerini kullandı. Ethereum Vakfı’nın devam eden sözleri ise şu şekilde:

“Bu nedenle ağ, iş kanıtı konsensüsünü kullanarak başladı. Proof-of-work fikir birliği, madencilerin bir bulmacayı çözmek için bilgisayar donanımlarını kullanmasını gerektirir. Bulmacanın çözümü, enerjinin madenci tarafından harcandığını kanıtlıyor ve blok zincirine ekleme hakkı için gerçek dünya değerine yatırım yaptıklarını gösteriyor.”

“Hem iş kanıtı hem de hisse kanıtı, bir sonraki bloğu kimin ekleyeceğine karar veren mekanizmalardır. Yatırım yapılan gerçek dünyadaki değerin doğrudan akıllı bir sözleşmeye yatırılan ETH’den geldiği, iş kanıtını hisse kanıtı ile değiştirmek, madencilerin blok zincirine eklemek için enerji yakma ihtiyacını ortadan kaldırır. Bu nedenle, ağın güvenliğini sağlamanın çevresel maliyeti büyük ölçüde azalır.“

Ethereum Merge Ne Zaman Gerçekleşiyor?

24 Ağustos 2022’de Ethereum Vakfı, blogunda Merge tarihi ile ilgili ilginç bir duyuru yaptı. Ethereum Foundation, önce Birleştirmenin önceki Ethereum protokol yükseltmelerinden (veya hard forklardan) nasıl farklı olduğunu açıkladı. Merge güncellemesinin önceki ağ yükseltmelerinden iki şekilde farklı olduğunu açıklayan vakıf, ilk olarak düğüm operatörlerinin hem fikir birliği katmanını (CL) hem de yürütme katmanı (EL) istemcilerini ikisinden yalnızca biri yerine birlikte güncellemeleri gerekeceğini belirtti. “İkincisi, yükseltme iki aşamada etkinleştirilir: Birincisi, Beacon Zincirinde bir dönem yüksekliğinde Bellatrix olarak adlandırılır ve ikincisi, yürütme katmanında bir Toplam Zorluk değerine ulaşıldığında Paris olarak adlandırılır.“ sözleriyle açıklamalarda bulundu. Vakıfa göre 10 Eylül ila 20 Eylül arasında Merge güncellemesi gerçekleşecek.

Merge güncellemesinin riskleri nelerdir?

Ethereum’un çekirdek geliştiricileri, birden fazla test ağında tam Birleştirme yükseltmesini başarıyla gerçekleştirdi ve bu nedenle her şey sorunsuz gitmeli. Bununla birlikte, Birleştirme yükseltmesi Ethereum Mainnnet’te (olduğundan beri her işlem hakkında veri depolayan Ethereum blok zinciri) yapıldığında herhangi bir teknik aksaklık olsa bile, hiçbir işlem veya kullanıcı fonu kaybolmamalıdır (çünkü tüm bu veriler yedeklenir). yukarı) ve ETH çekirdek geliştiricileri, herhangi bir sorunu oldukça hızlı bir şekilde çözebilmelidir.

 • ETH sahiplerinin Merge güncellemesine hazırlanmak için herhangi bir şey yapması gerekiyor mu?

Hayır. Bu nedenle, ETH cüzdanlarınızı Merge için hazırlamanıza yardımcı olmayı teklif eden biri varsa, büyük olasılıkla bir dolandırıcıyla konuşuyorsunuz.

 • Birleşmeden Sonra Ethereum Ağı Ne Kadar Daha Hızlı Olacak?

Yeni bir bloğu işleme süresi 13 saniyeden 12 saniyeye düştüğü için ağın hızında sadece hafif bir artış olacaktır.

 • Birleşmeden Sonra Ethereum İşlemleri Ne Kadar Ucuzlaşacak?

Bu yükseltme, ETH ağı çok meşgul olduğunda yüksek gaz ücretleri sorununu çözmez.

 • Birleşme Ethereum’un Tokenomiklerini Etkileyecek mi? Öyleyse nasıl?

Her şeyden önce, ConsenSys’in yakın zamanda belirttiği gibi, “Birleştirme yeni bir ETH2 tokeni oluşturmayacak ve insanlar “ETH2’ye yükseltme girişimlerinde kimseye ETH göndermemelidir.”

Pantera’nın aylık bülteninin Ağustos 2022 sayısında, Pantera Capital İçerik Başkanı Erik Lowe, Merge’in ETH ihracı ve arzı üzerindeki etkisini açıkladı:

Etkinliğin neden ‘Merge’ olarak adlandırıldığını merak ediyorsanız, Ethereum Mainnet’in Aralık 2020’den beri paralel olarak çalışan Beacon Chain ile ‘birleştirilmesi’ ile ilgilidir. Bugün DeFi işlemlerimizi kolaylaştıran Ethereum, Proof-of-Work üzerinde çalışan yürütme katmanıdır. İşaret Zinciri, Hisse Kanıtı’nı kullanır. İkisinin birleşmesi, Ethereum’un Proof-of-Stake’e geçtiği zamandır. Peki, bunun ihraç ve tedarik ile nasıl bir ilişkisi var?

“Şu anda, yeni Ethereum ihracı, Mainnet’teki madencilik ödüllerinden 13.000 ETH ve Beacon Chain’deki stake ödüllerinden 1.600 ETH’nin toplamı olan yaklaşık 14.600 ETH/gün’dür. ‘The Merge’den sonra, Proof-of-Work ve dolayısıyla madencilik ödülü olmayacak ve günde sadece 1.600 ETH stake ödülü kalacak.

“Bir yıl önce, geçerli sayılacak her işlem için minimum bir ücret (temel ücret olarak bilinir) getiren Londra yükseltmesi yayına girdi. Ethereum web sitesine göre, bu ücret daha sonra yakılır ve ortalama 16 gwei gaz fiyatına dayalı olarak her gün toplam arzdan yaklaşık 1.600 ETH çıkarılır. (Bir gwei, bir ETH’nin milyarda biridir.)

“Birleştirmeden sonra, Ethereum’un stake ödüllerinde 1.600 ETH/gün ihraç oranı eksi ücretler netleri sıfıra indirdi. Doğrulayıcılar tarafından maruz kalınan cezalar (örneğin, yanlış davranış nedeniyle eğik düşme) ve zaman içinde kaybedilen ETH’yi çıkarmak, bu, Ethereum ihraç netliğini negatif hale getirecektir. Günümüzün enflasyonist ortamı bağlamında, Ethereum’un potansiyel olarak deflasyonist bir varlığa doğru kayması heyecan verici bir ihtimal.”

Stake edilen ETH’ye gelince, daha önce kriptoarena.com olarak belirttiğimiz üzere Birleştirmeden sonra kilitli kalacak ve para çekme işlemleri ancak ETH Şanghay yükseltmesini yaptıktan sonra mümkün olacak.