• BITCOIN/TL
  319985,389
  % 1,85
 • ETHEREUM/TL
  23791
  % 2,51
 • RIPPLE/TL
  7.27
  % 0,60
 • BITCOIN CASH/TL
  2070.81,599
  % 1,41
 • LITECOIN/TL
  1433.91
  % 1,29
 • COSMOS HUB/TL
  181.91
  % 1,34
 • CARDANO/TL
  5.85
  % 0,74
 • TETHER/TL
  18.65
  % 0,04

FTX, Voyager’dan sonra Celsius’u gündemine alabilir

FTX, Voyager’dan sonra Celsius’u gündemine alabilir

FTX’in girişim sermayesi şirketi Alameda Research, piyasada dolaşan bazı söylentilere göre Voyager satın alımı sonrası iflas eden diğer bir kripto şirketi Celsius’u hedefine aldı.

Bloomberg haberine göre FTX ve Alameda’nın başındaki isim Sam Bankman-Fried, önümüzdeki günlerde Celsius’un varlıklarının tamamını ya da bir kısmını satın almak için harekete geçecek. Bankman-Fried ise henüz bu sıcak gelişmeyle ilgili bir açıklama yapmadı. Aynı zamanda Celsius kanadından da konuyla ilgili bir açıklama gelmezken, bu gelişme henüz söylenti aşamasında kalıyor. 

Bu hafta başında Alameda, iflas sürecinde olan Voyager Digital’in varlıkları için açtığı açık artırmayı kazanan taraf olmuştu. Ekim ayında mahkemeye sunulacak olan satın alma başvurusunun onaylanmasından sonra Voyager müşterileri, kripto borsasının ABD iştiraki FTX.US’e aktarılacak. FTX, Voyager için 1,4 milyar dolar ile en yüksek teklifi veren şirket oldu. FTX, böylece Mayıs ayında Terra ekosisteminin çöküşü sonrası iflasa sürüklenen kripto şirketini satın alarak kripto piyasası için desteğini ortaya koydu. Açık artırmada FTX’in en önemli rakibi Binance ise ikinci en iyi teklifi veren kuruluş oldu. 

Diğer yandan FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, yakın zamanda CNBC ile gerçekleştirdiği bir röportaj esnasında kripto alanında şirket satın almaları için en az 1 milyar dolarlık fon ayırdıklarını söyledi. Bu, tüm fonun Voyager için kullanıldığı şeklinde düşünülse de FTX’in Alameda aracılığıyla Voyager satın alımını tamamlamak için fon toplaması bekleniyor. Ancak FTX, henüz satın almaya ilgili bir finansman turu açıklamadı.

Celsius iflas sürecinden çıkış için mücadele ediyor

Kripto kredi şirketi Celsius, Temmuz ayında iflas başvurusunda bulunmak zorunda kaldı ve 2 milyar doları aşan bir yükümlülüğü olduğunu bildirdi.

Kripto endüstrisi için önemli bir şirket olan Celsius, kripto kredi faaliyetleri dışında Bitcoin madenciliği ve kripto para saklama hizmeti gibi alanlarda da faaliyet gösteriyor. Celsius, iflas başvurusunun ardından oldukça yoğun bir haber trafiğine konu oldu. Bu süre zarfında her gelişme de girişimin yerel tokeni CEL’in piyasasında fiyatlandı ve altcoin zaman zaman volatil fiyat hareketine sahne oldu.

Celsius’un CEO’su istifa etti

Celsius, Eylül ayında ticari faaliyetlerini canlandırmak için bir yapılandırma planı paylaştı. Ayrıca şirket, faaliyetlerini devam ettirmek için portföyündeki sabit kripto varlıkları satmak için iflas mahkemesine başvuru yaptı. Ancak tüm bu ayakta kalma mücadelesi devam ederken dün şirketin CEO’su Alex Mashinsky’nin istifa haberi geldi. 

Mashinsky istifasıyla ilgili yaptığı açıklamada topluluğun maruz kaldığı finansal kriz için üzgün olduğunu söylerken topluluğun alacaklarını tahsil etmesi için yapılandırma planına sadık kalması konusunda yardımcı olmaya devam edeceğini söyledi.

Diğer yandan yakın zamanda Celsius’un aslında 2019 yılında iflas ettiği ve o zamandan beri şirketin CEO’su Alex Mashinsky’nin CEL tokenini kullanarak finansal durumu gölgelediği ve yanıltıcı açıklamalarda bulunduğuna dair bir iddia ortaya atıldı.

Güncel durumda ise FTX’in Celsius’u da satın almak için bir hamleye hazırlandığı gelişmesiyle ilgili iki taraftan da açıklama bekleniyor.