• BITCOIN/TL
  428807,690
  % -0,82
 • ETHEREUM/TL
  30474
  % -0,85
 • RIPPLE/TL
  7.42
  % -1,46
 • BITCOIN CASH/TL
  2481.71,382
  % -2,03
 • LITECOIN/TL
  1810.55
  % -0,14
 • COSMOS HUB/TL
  266.41
  % -3,75
 • CARDANO/TL
  7.2
  % -2,59
 • TETHER/TL
  18.86
  % 0,16

Grayscale, Yeni Ethereum PoW (ETHW) Zinciri Hakkında Görüş Paylaştı: Başarılı Olabilecek Mi?

Grayscale, Yeni Ethereum PoW (ETHW) Zinciri Hakkında Görüş Paylaştı: Başarılı Olabilecek Mi?

Ethereum (ETH) Blockchain ağı, Eylül ayında çok beklenen Merge yükseltmesinden geçmeye hazırlanıyor.

Bununla birlikte Proof of Work sistemine devam etmek isteyen bazı ETH madencileri ise ETHW Blockchain’ini savunuyor.

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi Grayscale, ETHW versiyonunun başarılı olmaması için çok sayıda neden olduğuna inanıyor. Grayscale, son gelişmeleri Ethereum Classic’in (ETC) oluşturulmasına yol açan 2016 ETH hardfork’u ile karşılaştırdı.

Grayscale, Ethereum PoW’ün Başarılı Olamayacağına İnanıyor

Ancak 2016’daki ETH ağı ile bugünkü Ethereum ağı arasında büyük bir fark var. Son altı yılda ETH sağlam bir kullanıcı ekosistemi, merkezi olmayan uygulamalar (dApps), akıllı sözleşmeler, merkeziyetsiz finans (DeFi) ve çok daha fazlasını geliştirdi.

Grayscale ayrıntılı raporunda şunları açıklıyor:

Mevcut ETH ağının bir PoW fork’unun oluşturulması ile birlikte tüm ETH ekosistemindeki tüm bu özellik ve tokenlerin de kopyaları oluşmuş olacak. Bu durum, geliştiricilere ve tüm piyasa katılımcılarına önemli zorluklar çıkaracaktır.

Aslında, DeFi’nin karmaşıklığı ve DeFi protokollerinde kilitli durumdaki tokenlerin sayısı, tasfiye edilmeye çalışılacak zincir içi pozisyonlar nedeniyle ETHW fiyatı için yıkıcı bir risk oluşturmaktadır.”

2016 yılında DeFi ekosistemi fiilen mevcut değildi. Bugün itibariyle Ethereum Blockchain’i, akıllı sözleşmelerde kilitli 40 milyar dolardan fazla tutara sahip yaklaşık 530 DeFi protokolüne ev sahipliği yapıyor.

ETH PoW fork’unun hayata geçmesi durumunda kullanıcılar bu protokol üzerindeki kaldıraçlı eski tokenlerini ETHW tokenleri karşılığında tasfiye edecek.

Bunun ardından ise yine bu ETH sahipleri, elde ettikleri ETHW tokenlerini ETH karşılığında satmak isteyecek. Grayscale, bunun ETHW üzerinde “orantısız bir satış baskısına” yol açacağını söylüyor.