• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Güney Afrika’da Bitcoin ve Kripto Paraların Nasıl Düzenleneceği Açıklandı: Resmi Açıklama Yapıldı!

Güney Afrika’da Bitcoin ve Kripto Paraların Nasıl Düzenleneceği Açıklandı: Resmi Açıklama Yapıldı!

Güney Afrika’nın mali düzenleyicisi Financial Sector Conduct Authority (FSCA), kripto para varlıklarının artık finansal ürünler olarak sınıflandırılacağını ve böylece düzenlenebileceklerini belirten kısa bir duyuru yayınladı.

FSCA, kripto para varlıklarını “değerin dijital bir temsili” olarak adlandırdı ve bunların piyasaya çıkış tarihinden itibaren ülkede düzenlenmesini zorunlu kıldı.

Güney Afrika, Kripto Paraları “Finansal Ürün” Olarak Sınıflandırdı ve Düzenledi

Düzenleyici kurum, 2002 tarihli Finansal Danışmanlık ve Finansal Aracılık Hizmetleri Yasası’nın (FAIS), birkaç aydır beklenen bir hareket olan kripto varlıkların tanımını içerecek şekilde güncellendiğini belirtti. Uygulanmasıyla birlikte Bitcoin ve kripto para birimleri Güney Afrika’da ilk kez düzenlenmiş olacak.

FSCA, bir kripto varlığını “bir merkez bankası tarafından ihraç edilmeyen, ancak ödeme, yatırım ve diğer kullanım biçimleri amacıyla gerçek ve tüzel kişiler tarafından elektronik olarak alınıp satılabilen, aktarılabilen veya saklanabilen; kriptografik teknikler uygulayan; ve dağıtılmış defter teknolojisini kullanan” “dijital bir değer temsili” olarak tanımlayan bildirimini Green Gazette’de (hükümetin resmi gazetesi) yayınladı.

FAIS, bir finansal ürünü bir menkul kıymet, borç senedi, “herhangi bir para kazanma aracı” veya menkul kıymetler ve araçlar için haklar veren bir araç olarak tanımlar. Güney Afrika’da yalnızca lisanslı finansal hizmet sağlayıcıları yasal olarak finansal ürünlere erişim sunabilmektedir.

Bununla birlikte yeni düzenlemede kripto para şirketlerine bazı geçici muafiyetler de sunuluyor.

Bu muafiyetler, “mevcut kripto varlık faaliyetleri sağlayıcıları için geçiş düzenlemelerini kolaylaştırmak” için tasarlandı. Başka bir deyişle, lisanssız sağlayıcıların “söz konusu kişinin muafiyette belirtilen süre içinde FAIS Yasası kapsamında bir lisans için başvurması koşuluyla, lisans almadan kripto varlıklarla ilgili finansal hizmetler sunmaya” devam etmelerine izin verilecek.