• BITCOIN/TL
  319763,116
  % 0,35
 • ETHEREUM/TL
  23676
  % 0,50
 • RIPPLE/TL
  7.25
  % -0,39
 • BITCOIN CASH/TL
  2057.42,581
  % -0,49
 • LITECOIN/TL
  1428.38
  % 0,47
 • COSMOS HUB/TL
  180.44
  % -0,55
 • CARDANO/TL
  5.8
  % -0,51
 • TETHER/TL
  18.65
  % -0,08

JPMorgan Ethereum Hakkında Endişeli! İşte Ayrıntılar

JPMorgan Ethereum Hakkında Endişeli! İşte Ayrıntılar

Lider altcoin projesi Ethereum (ETH) ağında uzun zaman gerçekleşmesi beklenen büyük güncellemenin uygulanmasının ardından, blockchain ekosistemi Proof of Work’ten (PoW) Proof of Stake (PoS) konsensüs mekanizmasına resmi olarak işaretleyen bazı kuruluşlar endişelerini dile getirdiler. Bununla birlikte Ethereum’un gelecekte nasıl hareket edeceği ve ne anlama geldiği merak ediliyor.

Ethereum fiyatı pozitif yönlü hareket edecek mi?

Konu ile ilgili taraflardan biri, New York merkezli çok uluslu bir yatırım bankası ve finansal hizmetler holding şirketi olan JPMorgan Chase (JPM), Merge sonrasında Ethereum blockchain’inde gördüğü tüm potansiyel sorunları listeleyen bir araştırma notu yayınladı. 22 Eylül tarihinde belirtilenlere göre, bankanın birincil endişesi, hard fork sonrasında üretilen EthereumPoW (ETHW) adlı yeni blockchain için kripto para borsaları ve platformlar arasındaki bölünmüş desteğin göz önüne alındığında, Merge’in Ethereum topluluğunda bir çatlağa neden olma olasılığına sahip olduğu bildiriliyor.

Diğer konu ise merkeziyetsizçilik. JPMorgan tarafında aktarılan raporda, Merge’in Ethereum blockchain’inin daha az merkeziyetsizleşmesine yol açtığına dair endişelerini dair ifadelere yer veriliyor. Rapora göre; “hisseli ETH’nin çoğunluk hissesine (yalnızca) birkaç kuruluş komuta ediyor”. Bunun da ötesinde, kurumun raporuna göre, ETH’un fiyatındaki keskin düşüşün, Merge etkinliğine özgü “söylentiyi “haberi sat akışlarının” bir kombinasyonundan kaynaklandığına inandığını kaydetti.

Merge sonrası düşüşe devam eden ETH eleştirilerle karşı karşıya

Merge’nin gerçekleştiği 15 Eylül tarihinden bu yana EYH’nin fiyatı şu ana kadar yüzde 20 civarında düştü. Mevcut durumda, merkeziyetsiz finans (DeFi) tokeni, CoinMarketCap verilerine göre, gün içerisinde yüzde 0.81 oranında düşüşle 1,320.14 dolar seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Ancak, önceki yedi günlük hareketine bakıldığında yüzde 11,78 oranında düşüşle işlem görmeye devam ediyor. Ayrıca raporda, vadeli işlem piyasasında “geriye doğru” bir hareketin “son haftalarda kripto para piyasalarında daha da düşüş eğilimine geçişin bir göstergesi” olacağı konusunda da açıklamalara yer verildi.

Chicago Ticaret Borsası’ndaki (CME) ETH ve BTC vadeli işlemlerinin toplam ticareti, Aralık 2020 tarihinden bu yana en düşük hacimlerini kaydederken, Ethereum vadeli işlem hacmi Ağustos ayında Temmuz 2022 tarihine kıyasla yüzde 17,4 düşerek 8,99 milyar dolar seviyesine kadar geriledi.