• BITCOIN/TL
  443504,396
  % -0,86
 • ETHEREUM/TL
  31127
  % 0,61
 • RIPPLE/TL
  7.76
  % -0,89
 • BITCOIN CASH/TL
  2571.18,256
  % 0,55
 • LITECOIN/TL
  1862.31
  % -2,10
 • COSMOS HUB/TL
  271.77
  % -2,21
 • CARDANO/TL
  7.54
  % 0,26
 • TETHER/TL
  18.82
  % -0,01

Kripto kredi şirketi Genesis, iflas başvurusunda bulundu

Kripto kredi şirketi Genesis, iflas başvurusunda bulundu

Kripto kredi şirketi Genesis, kripto endüstrisinde finansal krizi aşamayan son şirket olarak, dün geç saatlerde iflas başvurusunda bulundu. 

Genesis, FTX’in iflası sonrası şirketle olan ticari ilişkilerinden dolayı yaklaşık iki ay önce likidite sıkıntısına girdiğini beyan ettikten sonra kredi departmanıyla ilgili tüm ödemeleri askıya aldığını duyurdu. Ardından krizi aşmak için fon arayışına giren şirket, bu girişiminde başarısız olunca iflasını açıklamak zorunda kaldı. Yapılan bildirime göre şirketin 10 milyar dolar civarında bir yükümlülüğü olduğu söyleniyor.

Yapılan açıklamada Genesis, müşterileri için en uygun sonucu elde etmek adına en doğru kararın iflas koruması için başvurmak olduğu dile getirirken Manhattan Federal Mahkemesine Bölüm 11 iflas koruma başvurusunda bulundu. 

Açıklamanın devamında şirketin geçici CEO’su Derar İslam, Three Arrow Capital’ın temerrüde düşmesi ve FTX’in iflasıyla sektörde olağandışı zorlukların neden olduğu likidite sorununu aşmak için önemli bir yol katedildiğini, ancak mahkeme yoluyla bir yeniden yapılandırma sürecinin daha sağlıklı olacağına karar verdiklerini söyledi. 

Genesis’in 10 milyar dolara kadar borç bildirdi

İflas başvurusunda görüldü üzere Genesis, 100 binden fazla alacaklısı olduğunu ve 1 milyar ila 10 milyar dolar arasında varlık ve yükümlüklükleri olduğunu beyan etti. Şirket yetkilileri, teniden yapılandırma faaliyetlerinde kullanılmak üzere 150 milyon dolarlık bir nakite sahip olduklarını aktardı.

Genesis’in şu an bilinen en büyük alacaklılarından biri ABD merkezli borsa Gemini olurken şirketin kripto borsası müşterilerine geçen ay itibarıyla 900 milyon dolarlık bir borcu bulunuyor. Zira Genesis, Gemini’nin vadeli kripto hizmeti Earn müşterilerinin varlıklarını yöneten şirketti. Gemini’nin kurucu ortaklarından Cameron Winklevoss, iflas ile ilgili memnuniyetini dile getirirken müşteri fonlarının geri alınması konusunda daha sağlıklı bir ortamın oluşacağına inandığını söyledi. 

Bu arada Gemini ve Genesis, geçen Earn programıyla ilgili olarak ABD SEC tarafından kayıtsız menkul kıymet satmakla suçlandı. İlerleyen süreçte şirketler, tüm sorunların üzerine bir de SEC tarafından bir ceza ile karşı karşıya kalabilir.

Bitcoin, Genesis iflasına sınırlı tepki verdi 

Bitcoin, dün akşam saatlerinde yeniden 21.000 dolar bandına adım atarken iflas haberinin çıkmasının ardından 20.900 dolara kadar gerileyerek sınırlı bir tepki verdi. Ardından alımların devam ettiği görülen Bitcoin piyasasında günün ilk saatlerinde 21.200 dolara kadar bir yükseliş görüldü. Sabah saatlerinde ise hafif satıcılı bir seyirle Bitcoin, 21.000 dolar sınırında hareket ediyor.