Altcoin News-Bitcoin News-Cryptopedia-News-Sosyal Medya-Special ArticlesYorum yapılmamış

 Terra ekosisteminin sabit kripto varlığı UST’nin sabitliği koruyamamasından kaynaklı olarak platformun yerel tokeni LUNA 24 saat içinde yüzde 60 değer kaybederek 23,5 dolara kadar geriledi.

LUNA tokeni, sabah saatlerinde görülen dip seviyelerden sonra yukarı yönelerek şu an 35 dolara yakın seviyelerde el değiştiriyor. UST krizinden etkilenen tek kripto varlık LUNA değildi. Terra ekosisteminden bulunan ve UST ticareti için önemli bir platform olan Anchor Protocol’ün yerel tokeni ANC de günlük yüzde 50’ye ulaşan kayıplar gördü.

Bitcoin rezervi oluşturarak geliştirilen algoritmik sabit kripto varlık, normal şartlarda 1 dolar sabitliğinde olması gerekirken hafta sonundan beri yaşanan ağır satış baskısıyla sabitliğini kaybetti.

Algoritmik sabit kripto varlık volatiliteye dayanamadı

Son olarak dün akşam saatlerinde hafta sonundan sonra ikinci satış dalgasına maruz kalan UST 0,68 dolara kadar düştü. Şu an hafifçe toparlanan sabit kripto para 0,91 dolarda bulunuyor.

Sabit kripto para, ilk olarak Pazar günü kısa bir süre için sabit değerini kaybetti. Kısa süreli bir toparlanmadan sonra, Terra’nın en büyük sabit parası sabit para birimi, Pazartesi günü kapanışa doğru bir kez daha sabitliğini kaybetti. UST rezervinin büyük çoğunluğu Bitcoin’den oluşurken mekanizmada sabitliği korumak için LUNA tokeni de kullanılıyor. Bu yüzden sabitliğin bozulması LUNA fiyatını direkt olarak etkileyerek daha önce benzeri görülmemiş bir çöküş gerçekleşti. 

Bu arada UST’nin arkasındaki kuruluş, Luna Guard Foundation, kripto varlığın istikrarını sağlamak için 750 milyon doları Bitcoin ve geri kalanı UST olmak üzere toplamda 1,5 milyar dolar ile sisteme müdahale etmek zorunda kaldı, ancak bu konuda başarılı olamadı. Bu durum LFG’nin Bitcoin rezervlerinin UST’nin sabitliğini korumak için yeterli olmadığını gösterdi.

100’den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Btcix.io ya kayıt olabilirsiniz

Bitcoin, 10 ayın en düşük seviyesini gördü

Terra’nın Bitcoin satışı, kripto para genelinde de satışlarında daha da hızlı gerçekleşmesine neden oldu. Günün erken saatlerinde Bitcoin fiyatı, 29.730 dolara kadar gerileyerek Temmuz 2021 döneminde dip seviyeyi gördü. Dip seviyeden gelen alımlarla bir miktar toparlanan Bitcoin, sabah saatlerinde 32.000 dolar bandına kadar yükseldi.

Geçmiş yıllardan beri algoritmik stabil kripto varlıkların, kripto para piyasaları gibi yüksek volatilite potansiyeline sahip bir piyasada hayatta kalma ihtimalinin zayıf olduğu görüşü hakimdi. Bu durum, UST’nin yüksek miktarlı satışlara dayanamamasıyla bir kez daha yaşandı. Geçen sene benzer bir durum daha yaşanmış o dönem algoritmik sabit kripto varlık olarak ortaya çıkan Iron Finance, volatil fiyat hareketlerine karşı koyamamış ve değeri sıfırlanmıştı.

ilgili haber

Facebook Twitter LinkedIn  Reddit Telegram İnstagram

Be the first to post a comment.

Add a comment