• BITCOIN/TL
  428350,397
  % -0,99
 • ETHEREUM/TL
  30380
  % -1,16
 • RIPPLE/TL
  7.4
  % -1,64
 • BITCOIN CASH/TL
  2462.52,155
  % -2,83
 • LITECOIN/TL
  1801.65
  % -0,65
 • COSMOS HUB/TL
  265.34
  % -4,32
 • CARDANO/TL
  7.19
  % -2,82
 • TETHER/TL
  18.85
  % -0,12

Kripto piyasasında sular ısınıyor: DCG ve Genesis sıradaki kripto krizi mi olacak?

Kripto piyasasında sular ısınıyor: DCG ve Genesis sıradaki kripto krizi mi olacak?

ABD merkezli kripto borsası Gemini’nin kurucusu Cameron Winklevoss, dün Digital Currency Group (DCG) CEO’su Barry Silbert’e açık bir mektup yazarak ortamın gerilmesine neden oldu.

Cameron Winklevoss, DCG CEO’suna yazdığı mektupta alacakları konusunda dürüst olmadıklarını ve oyalama taktiği uyguladıklarını iddia etti.

DCG’nin iştiraki Genesis, FTX’in iflas etmesinden sonra zor duruma düştü ve faaliyetlerini askıya aldığını duyurdu. Piyasanın en önemli fon sağlayıcılarından biri olan Genesis’in bu kararından en çok etkilenen kripto şirketi Gemini oldu. Zira Gemini, platformundaki vadeli hesap hizmeti Earn için topladığı fonları Genesis aracılığıyla değerlendiriyordu. İşlemlerin askıya alınmasıyla birlikte kripto borsasının 900 milyon dolara ulaşan alacağı askıda kaldı ve Gemini bu hizmeti kullanan müşterilerine ödeme yapamaz duruma geldi.  

Dün Gemini’nin kurucu ortağı Cameron Winklevoss, Twitter üzerinde paylaştığı mektubunda DCG CEO’su Barry Silbert’i kendilerini oyalamakla suçladı ve müşterilerine ait olan 900 milyon doların acilen ödenmesini talep etti. Ayrıca Winklevoss, ödeme için DCG’ye 8 Ocak’a kadar süre verdi.

Winklevoss, ayrıca DCG’nin bu kargaşadan sorumlu değilmiş gibi hareket etmesini bırakmasını ve Genesis’ten alınan 1,675 milyar dolar hakkında bilgi vermesini istedi.

Bunun üzerine Barry Silbert, şirketin Genesis’ten 1,675 milyar dolar borç almadığını iddia ederek DCG’nin Genesis’e hiçbir faiz ödemesini kaçırmadığını ve kredi ödemelerinin düzenli şekilde devam ettiğini söyledi. Ayrıca 29 Aralık’ta Genesis ve Gemini avukatlarına bir teklif sunduklarını ve henüz bir cevap alamadıklarını aktardı. 

Gemini, şu an Genesis’ten alacaklarını tahsil edemediği için iyice köşeye sıkışmış durumda. Zira geçen ay yatırımcıları, kripto borsası aleyhine toplu bir dava açtı.

3AC kurucu ortağı Su Zhu ise DCG ile ilgili başka bir iddia ile gündeme geldi

Three Arrows Capital (3AC) kurucu ortağı Su Zhu, LUNA ve stETH’yi çökertmek için DCG ve FTX’in beraber çalıştığını iddia etti. 

Terra çöküşünden olumsuz etkilenerek iflas eden 3AC’nin kurucu ortağı Su Zhu, DCG’nin FTX ile Luna ve stETH’ye saldırmak için bir komplo kurduğunu ve bunu başardıklarını iddia etti. Ayrıca şirketlerin yanlış yönlendirme yaparak 3AC’yi de zor duruma düşürmek için çeşitli yöntemler kullandığını söyledi. Bu noktada DCG ve FTX’in piyasanın yükselişine devam edeceği görüşüyle 3AC’nin varlıklarını almak için şirketin çöküşünden yararlanmak istediklerini de iddia etti.

Bu hafta Gemini ve DCG arasında iplerin gerildiği görülürken önümüzdeki haftanın başına kadar DCG’nin ödeme yapmaması durumunda Gemini’nin nasıl bir yol izleyeceği merakla bekleniyor. DCG’nin iştiraki Genesis’in mevcut likidite krizinin devam ettiği ve fon bulmakta zorlandığı görülüyor. Olası bir iflas durumunda kripto piyasasının FTX – Alameda krizine benzer şekilde bir kez daha olumsuz etkileneceği düşünülüyor.