• BITCOIN/TL
  319643,444
  % -0,43
 • ETHEREUM/TL
  23618
  % -1,21
 • RIPPLE/TL
  7.24
  % -1,17
 • BITCOIN CASH/TL
  2048.32,152
  % -1,85
 • LITECOIN/TL
  1422.81
  % -0,91
 • COSMOS HUB/TL
  180.32
  % -1,65
 • CARDANO/TL
  5.8
  % -1,24
 • TETHER/TL
  18.64
  % -0,02

MASAK, iflas eden FTX borsasıyla ilgili açıklama yaptı

MASAK, iflas eden FTX borsasıyla ilgili açıklama yaptı

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), geçen hafta iflasını açıklayan kripto para borsası FTX ile ilişkili olan gerçek ve tüzel kişiler nezdinde inceleme başlatıldığını duyurdu.

MASAK’tan yapılan açıklamada, geçen haftadan bu yana ulusal ve uluslararası yayın organlarında çıkan kripto borsası FTX’in müşterilerine yönelik yükümlülüklerini yerine getiremediği hususlarına ilişkin haberlere dikkat çekildi.

Buna bağlı olarak MASAK, Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik’te 1 Mayıs 2021 tarihinde yapılan değişiklikle kripto varlık hizmet sağlayıcıların, 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun ve ilgili mevzuat kapsamında yükümlü olarak değerlendirileceğini hatırlatıldı.

MASAK tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“Bilindiği üzere, Suç Gelirlerinin Aklanmasının Ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik’te 01.05.2021 tarihinde yapılan değişiklikle kripto varlık hizmet sağlayıcılar, 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun (5549 s. Kn.) ve ilgili mevzuat kapsamında yükümlü olarak addedilmiştir. 

Söz konusu kurumların ilgili mevzuat kapsamında yükümlü olarak belirlenmesinden bu yana Başkanlığımızca, bu yükümlülerin faaliyetleri Başkanlığımız görev ve yetkileri çerçevesinde analiz ve incelemeye tabi tutulmaktadır. 

Diğer taraftan, basında çıkan haberlere konu FTX.com ticari unvanlı küresel kripto varlık alım satım platformu ile ilişkili olan ve ülkemizde faaliyet gösteren yükümlülerin işlem ve faaliyetleri, FTX.com’a ilişkin haberler kamuoyu gündemine düşmeden daha önce Başkanlığımızca dikkatle takip edilerek yakında izlenmiş ve gerekli tedbirler ivedilikle alınmıştır. 

Bu tedbirler cümlesinden olmak üzere, FTX.com ticari unvanıyla faaliyet gösteren küresel kripto varlık alım satım platformunun ilişkili olduğu gerçek ve tüzel kişiler nezdinde, Başkanlığımıza kanun ve mevzuat uyarınca verilen görev ve yetkiler çerçevesinde inceleme başlatılmış, bundan başka söz konusu ilişkili kişi ve kurumların bankalar, elektronik para kuruluşları, kripto varlık hizmet sağlayıcıları vb. yükümlüler nezdindeki hesaplarına yapılan işlemler, 5549 s. Kn.’nun 19/A maddesi kapsamında askıya alınmıştır. 

Başkanlığımız incelemeleri ivedilikle neticelendirilerek ilgili adli ve idari mercilerle paylaşılacaktır.”