• BITCOIN/TL
  432885,260
  % 0,45
 • ETHEREUM/TL
  30943
  % 1,35
 • RIPPLE/TL
  7.53
  % 0,45
 • BITCOIN CASH/TL
  2523.97,710
  % 0,42
 • LITECOIN/TL
  1838.74
  % 2,39
 • COSMOS HUB/TL
  270.34
  % -1,43
 • CARDANO/TL
  7.35
  % 0,67
 • TETHER/TL
  18.84
  % 0,08

MicroStrategy Daha Fazla Bitcoin (BTC) Almayı Düşünüyor!

MicroStrategy Daha Fazla Bitcoin (BTC) Almayı Düşünüyor!

Firma, A Sınıfı hisselerde 500 milyon dolara kadar satmak için SEC’e başvurdu. Firmanın bu satıştan elde edeceği gelirle nereye yatırım yapmak istediği ise aşağı yukarı belli: Bitcoin (BTC). İşte ayrıntılar…

MicroStrategy bir kez daha Bitcoin almayı düşünüyor

Halka açık yazılım şirketi MicroStategy (MSTR), kasasında 129 binden fazla BTC bulunan, Bitcoin’in en büyük kurumsal sahibidir. Şirket, son dönemlerde adından sıkça söz ettiren CEO’su Michael Saylor’un istifa etmesinden sadece bir ay sonra ve Washington DC Başsavcısı’nın şirkete ve Saylor’a vergi kaçakçılığı iddiasıyla dava açmasından yalnızca bir hafta sonra, daha fazla Bitcoin satın almak istiyor. Cuma günü SEC’e sunulan izahnamede MicroStrategy, firmanın yatırım bankası Cowen & Co. ile A Sınıfı adi hisse senetlerinin 500 milyon dolara kadarını satmak için bir anlaşma yaptığını söyledi.

Şirket dosyalamada “Bu tekliften elde edilen net geliri ek Bitcoin satın almak için kullanabiliriz” dedi. Firma, lider kripto para birim yatırımcılarını, CoinMarketCap verilerine göre, Kasım 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.789 dolar seviyelerinden bu hafta başlarında fiyatı 20.000 doların altına düşüren Bitcoin’in oynaklığı ve vahşi fiyat dalgalanmaları konusunda uyardı. Şirket tarafından yapılan açıklamalarda şu sözlere yer verildi:

Bitcoin alım satım fiyatlarındaki gelecekteki dalgalanmalar, bu tekliften elde edilen net gelirlerle satın alınan Bitcoin’i, bu tekliften elde edilen net gelirlerin önemli ölçüde altında bir değerle nakde çevirmemize neden olabilir.

Microstrategy,  BTC satabileceğini de söyledi

Saylor’a göre, kurumsal yazılım şirketi, şirketin uzun vadede tutmayı planladığını söylediği, bugün 2,7 milyar doları aşan 129.699 BTC’lik oldukça büyük bir Bitcoin hazinesi biriktirdi. Geçen ay MicroStrategy, 2022’nin ikinci çeyreğinde 917,8 milyon dolarlık nakit dışı dijital değer düşüklüğü ücreti bildirdi.  Bildiğimiz gibi, aynı ay Saylor CEO olarak görevinden ayrıldı ve icra başkanlığı makamına geçiş yaptı.

İzahnamede MicroStategy, Bitcoin cüzdanı ile ticaret yapma veya türev sözleşmeler yapma planının olmadığını, ancak “hazine yönetimi ve diğer genel kurumsal amaçlar” için nakit üretmek adına gerektiği hallerde Bitcoin satabileceğini ekledi. Firma tarafından yapılan resmi açıklamada şu sözlere yer verildi: Belirli bir miktarda Bitcoin miktarı hedef almadık. Ek Bitcoin satın almak için borç veya öz sermaye finansmanı yapılıp yapılmayacağını belirlemek için piyasa koşullarını izlemeye devam edeceğiz.