• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

NFT pazarında sular ısınıyor: Blur ve OpenSea arasında rekabet kızışıyor

NFT pazarında sular ısınıyor: Blur ve OpenSea arasında rekabet kızışıyor

Son günlerde daha popüler hale gelen NFT Platformu Blur’un CEO’su içerik oluşturucularını OpenSea’i engellemeye çağırdı.

Düzenlediği airdrop etkinliğiyile gündeme gelen NFT pazar yeri Blur’un Pacman takma isimli CEO’su, içerik oluşturucularının piyasa lideri OpenSea yerine kendi platformlarını kullanmalarını teklif etti. Bu çağrı, NFT içerik geliştiricilerinin telif hakkı tartışması sürerken geliyor. 

Blur CEO’su Twitter iletisinde telif hakkı tartışmalarını ele alırken içerik oluşturcularına bu süreçte sektör lideri platform OpenSea’i engelleme tasfiyesinde bulundu. Pacman, açıklamasının devamında amaçlarının içerik oluşturucularını seçime zorlamak yerine kullandıkları tüm NFT platformlarında telif hakkı almalarını sağlamak olduğunu söyledi. Blur, bunu teşvik etmek için OpenSea’de işlemleri engellenen koleksiyonlar için tam telif hakkı uygulama kararı aldı.

NFT sektöründe telif tartışması devam ediyor

İlk dönemlerde NFT geliştiricileri, OpenSea platformunda NFT’lerinin ilk satışından geliştirici ücreti adı altında gelir elde ediyordu. Bunun yanında geliştiriciler, NFT’lerin ikincil piyasadaki satışından yapılan kesinti ile de finanse ediliyordu. Bu da geliştiricilerin eserleri satılmaya devam ederken önemli bir gelir akışı elde etmelerine olanak tanıyordu.

Geçen yıl NFT’lerle ilgili telif ücreti konusunda bir kargaşa başladı. Eserleri, farklı platformlarda listelenen geliştiriciler, telif hakkı elde etme konusunda sorunlar yaşamaya başladı. Gelinen noktada içerik oluşturucuları, Blur ve OpenSea’de aynı anda telif ücreti alamıyor. NFT pazar yeri politikasıyla ilgili yapılan güncellemelere göre geliştiriciler sadece bir platform üzerinden telif hakkı kazanabiliyor. 

OpenSea yetkilileri ise Blur’un çağrısına henüz cevap vermedi. Blur, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği token lansmanıyla gündeme geldi ve NFT sektörüyle ilgili yaptığı çarpıcı açıklamalarla gündemde kalmaya devam ediyor. 

Blur platformu, Ekim ayında açıldı ve o zamandan bu yana endüstride pazar payını artırmaya devam ediyor. The Block Research verilerine göre platform, Ocak ayında, hem düşük işlem ücretleri nedeniyle hem de sadık kullanıcılarına airdrop ile token sağladığı gönderdiği için aylık işlem hacmine göre ikinci en büyük Ethereum pazarı haline geldi.