• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Popüler Bitcoin Borsasında Hack Kabusu: Bazı Cüzdanlar Etkilendi!

Popüler Bitcoin Borsasında Hack Kabusu: Bazı Cüzdanlar Etkilendi!

Kripto para ekosisteminin uzun süredir hack saldırılarıyla başı belada. Son dönemlerde hacker saldırıları arttı ve bu saldırılar milyonlarca dolarlık zarara yol açtı. Son gelen hack saldırısı ise, Bitcoin ve kripto para borsası Gate.io’dan geldi. Bilgisayar korsanları, kripto Gate.io’nun resmi Twitter hesabını ele geçirdi. Korsanlar Twitter üzerinden attıkları mesajlarla müşterileri hediye USDT vaadi vererek dolandırmaya çalıştı. Saldırı Gate.io yatırımcıları arasında panik oluşturdu. işte ayrıntılar…

Dev Bitcoin ve kripto para borsası Gate.io saldırıya uğradı

Dünyanın önde gelen Bitcoin ve kripto para borsalarından Gate.io’nun Twitter hesabını ele geçiren bilgisayar korsanları, yaklaşık 1 milyondan fazla takipçili hesaptan sahte Tether kampanyası düzenleyerek dolandırmaya çalıştı. Bilgsayar korsanları sahte bir link paylaşımı yaptı. Linke tıklayan ilk 1000 kişiye 500 toplamda 500.000 USDT hediye edileceği duyuruldu. Linke tıklayan kullanıcılar sahte bir internet sitesine yönlendiriliyor ve burada 300 USDT’lik ödül için Metamask cüzdanlarının bağlanması isteniyor. Bilgisayar korsanlarına inanarak metamask cüzdanını bağlayan kullanıcıların bilgileri ise kötü niyetli kişilerin eline geçiyor.

Henüz saldırının yol açtığı zarar ile ilgili bir açıklama yapılmazken, kullanıcılar saldırılara karşı uyarılıyor. Bahse konu saldırı üzerine çalışmalarını sürdüren ve hesabı geri almaya çalışan Gate.io tarafından yapılan açıklamada ise, resmi Twitter hesaplarının bilgisayar korsanları tarafından çalındığını ve hesaplarına erişemedikleri doğruladı. Ancak çalışmaların devam ettiğini bildiren Gate.io ekibi, sorunu en kısa sürede çözmek istediklerini aktardı. Ayrıca kripto para borsası tarafından yapılan açıklamada, Twitter üzerinden paylaşılan bağlantı linklerine kesinlikle tıklanmaması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Saldırı Gate.io yatırımcıları arasında endişe paniğe yol açtı.

Ekim ayı bilgisayar korsanlığının en yoğun olduğu ay olarak kayıtlara geçti

Twitter hesabı Gate.io tarafından yeniden kullanılabilmeye başlandığında, ilgili duyuruların resmi kanallar aracılığıyla yapılacağı bilgisi verildi. Borsa tarafından yeni bir duyuru gelene kadar sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımların dikkate alınmaması gerektiği vurgulandı.

Bilgisayar korsanları son dönemlerde saldırılarını artırdı. Hatta Ekim ayı, saldırıların en yoğunlaştığı aylardan biri oldu. Ekim ayında gerçekleşen kripto hack’lerinin toplamda 718 milyon dolardan fazla zarara yol açtığı bildirildi. Ekim ayında hacklenen toplam değerin ise, Mart 2022 tarihindeki rakamlarını çoktan aştığı aktarılıyor. Blockchain analitik firması Chainalysis konu ile ilgili yayınladığı raporda şunları açıkladı:

Hack saldırılarının ardından Ekim ayı, bilgisayar korsanlığı adına şimdiye kadarki yılın en yüksek seviyesinde. Bu ay içerisinden şimdiye kadar 11 farklı saldırıda DeFi protokollerinden 718 milyon dolara el konuldu.