• BITCOIN/TL
  430555,631
  % -2,41
 • ETHEREUM/TL
  30495
  % -3,33
 • RIPPLE/TL
  7.49
  % -4,06
 • BITCOIN CASH/TL
  2529.31,285
  % -3,32
 • LITECOIN/TL
  1798.51
  % -3,94
 • COSMOS HUB/TL
  272.81
  % -2,38
 • CARDANO/TL
  7.28
  % -4,07
 • TETHER/TL
  18.82
  % -0,04

Rusya ve İran, altın destekli sabit kripto para üzerinde çalışıyor

Rusya ve İran, altın destekli sabit kripto para üzerinde çalışıyor

 Rusya Kripto Endüstrisi ve Blockchain Derneği Yöneticisi Alexander Brazhnikov, yerel haber ajansına yaptığı açıklamada İran Merkez Bankası’nın dış ticarette kullanılmak üzere Rusya ile bir sabit kripto para projesi geliştirmeyi planladığını söyledi.

Brazhnikov, üzerinde tartışılan sabit kripto varlığın altına dayalı olacağını aktardı. Yapılan açıklamaya göre altına dayalı sabit kripto para, ilk aşamada Rusya’nın İran mallarını kabul etmeye başladığı Astrakhan’daki özel bir ekonomi bölgesinde kullanılması planlanıyor.

Alexander Brazhnikov, tarafından duyurulan sabit kripto para çalışması, ayrıca Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’da Bilgi Politikası, Bilgi Teknolojisi ve İletişim Komitesi üyesi olan Anton Tkachev tarafından da doğrulandı. Ancak Tkachev, projenin gündemde olduğunu kabul ederken Rusya’da kripto para düzenlemelerinin tam anlamıyla tamamlanmasının ardından parlamentoda değerlendireceğini söyledi. Bu açıklamaya göre olası bir sabit kripto paranın tedavüle çıkması, önümüzdeki yıla sarkabilir.

Rusya Merkez Bankası, son aylarda ülkeye uygulanan yaptırımlara karşı kripto para birimlerine olan tavrını bir nebze yumuşatsa da ülke içinde kullanımına sıcak bakmıyor. Ancak merkez bankası yetkilileri, dış ticaret işlemlerinde kripto para kullanımının uygun olabileceği görüşüne sahip. 

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından ABD ve Batı Ülkeleri, Rusya’ya karşı sert ekonomik yaptırımları yürürlüğe koydu. Bunun yanında şirketlerin, Rus vatandaşları ve şirketleri ile kripto para ticareti yapması da yasaklandı. 

Diğer yandan İran, uzun zamandır ABD ambargosuyla karşı karşıya kalan bir ülke. Her iki ülke de yaptırımları aşma konusunda zaman zaman kripto paraları kullanma  seçeneğiyle gündeme geldi. Bu ülkeler arasında İran, bir adım öne çıkarak geçtiğimiz yıllarda kripto para kullanarak ilk dış ticaret işlemini gerçekleştirdi. 

Güncel durumda ise iki ülkenin kontrolünde altına endeksli bir kripto paranın tedavüle çıkarılması, daha sonra bu sisteme katılma potansiyeli olan diğer ülkelerle yeni bir fon transferi kanalı olarak talep görebilir.