• BITCOIN/TL
  448632,468
  % 3,31
 • ETHEREUM/TL
  31467
  % 5,74
 • RIPPLE/TL
  7.82
  % 2,80
 • BITCOIN CASH/TL
  2605.97,500
  % 5,11
 • LITECOIN/TL
  1886.14
  % 4,45
 • COSMOS HUB/TL
  279.02
  % 9,58
 • CARDANO/TL
  7.65
  % 6,04
 • TETHER/TL
  18.83
  % 0,06

SEC, Binance’in Voyager Digital’i satın alımına itiraz etti

SEC, Binance’in Voyager Digital’i satın alımına itiraz etti

Binance’in ABD iştiraki Binance.US’nin iflas eden kripto kredi kuruluşu Voyager Digital’i 1 milyar dolara satın alma teklifi, İflas mahkemesine sunuldu. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ise satın alım sürecine müdahale ederek itirazda bulundu.

SEC’in sınırılı itirazda bulunduğu satın alma anlaşmasıyla ilgili Binance.US’in açıklama beyanında gerekli bilgilerin yer almadığını söyledi. SEC tarafından yapılan bildirime göre satın alma anlaşmasında kripto borsasının anlaşmayı nasıl tamamlayacağına ve satın alım sonrası şirketin faaliyetlerinin nasıl olacağına dair bilgilerin eksik olduğunu aktardı. 

Bu bildirimin ardından Voyager Digital ve Binance.US’den henüz bir cevap gelmedi. Diğer yandan satın alım sürecini inceleyen ABD Yabancı Yatırım Komitesinin (CFIUS) anlaşmayı geciktirebileceği ya da satın alımı engelleyebileceği üzerinde de duruluyor. 

Geçtiğimiz günlerde Binance’in 2 yıldır devam eden kara para aklama ile ilgili soruşturmasında savcıların yeterli kanıta ulaştığına dair söylentiler ortaya çıkmıştı. O sırada Binance.US’nin ABD merkezli bir kuruluş olduğu ve ana şirketi Binance’ten tamamen bağımsız hareket ettiği üzerinde duruldu.

SEC, yabancı satışına engel olmak mı istiyor?

Binance’in Voyager’ı satın almak için teklifte bulunmasının ardından ABD merkezli kredi kuruluşunun ülke dışından bir şirkete satılmasının düzenleyiciler tarafından olumlu karşılanmayacağı şeklinde yorumlar vardı. 

Güncel durumda ise ABD SEC’in satın alım sürecine müdahil olarak anlaşmayı engelleme çabasında olduğu görülüyor. SEC’in asıl amacının ise satış sonrası elde edilecek fonlarla ilk olarak Voyager’ın alacaklarının tamamına geri ödeme yapılması olduğu şeklinde yorumlar da mevcut. 

Bundan sonraki süreçte Binance yetkililerinin SEC’in bildirimine cevabı vermesi beklenirken bu cevaba göre satın alım sürecinin nasıl devam edeceği merakla bekleniyor.