• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Tether, Tornado Cash cüzdanlarını bloke etmeyecek

Tether, Tornado Cash cüzdanlarını bloke etmeyecek

En büyük sabit kripto para ihraççısı Tether, yetkililerden doğrudan bir emir gelmediği sürece Tordano Cash adreslerinin bloke edilmeyeceğini açıkladı.

Ethereum işlemlerini karıştırarak fonun kaynağının tespit edilmesini engellemeyi sağlayan Tornado Cash, bu ayın başında ABD yaptırım listesine alındı. Bugün Tether tarafından yapılan duyuruda, şirket, Tornado Cash ile ilgili yaptırımlar konusunda ABD yetkililerle iş birliği yaptıklarını, ancak Tordano Cash cüzdanlarını dondurma konusunda herhangi bir talimat almadıklarını söyledi.

Tether, buna göre yetkili kurumlardan direkt bir talimat gelmeden hesapları bloke etmenin, sorumsuzca bir davranış olacağını savunurken aksi halde hesapları bloke etmenin, varlık sahiplerinin fonlarını satmalarına neden olabileceğini veya devam eden soruşturmaya gölge düşürebileceğini iddia ediyor.

Stabil kripto para ihraççısı, bunun yanında olaya tamamen duyarsız kalmadığını da sözlerine ekleyerek birkaç özel cüzdanın dondurulduğunu ancak borsalara ve çeşitli hizmetlere ait adreslere müdahale edilmediğini belirtti. Tether’ın konuya yaklaşımı, kişi ve grupları hedeflemek yerine mevcut teknolojiye yönelik bir yaptırımı kabul etmediği şeklinde yorumlanıyor.

Bunun yanında Tether, en büyük rakibi olan USDC sabit kripto ihraççısı Circle’ı da eleştirdi. Circle, geçtiğimiz günlerde Tornado Cash adreslerini, dondurduğunu açıklamıştı. Tether yetkilileri ise rakiplerinin bu hareketini acele alınmış bir karar olarak yorumlarken bu kararın, güvenlik birimlerinin müdahalelerine sekte vurma potansiyeli taşıdığını söyledi. Diğer büyük stabil kripto para ihraççıları Paxos ve MakerDAO da henüz Tornado adresleriyle ilgili bir aksiyon almadı.

Tornado Cash geliştiricisi tutuklanmıştı

Bu ayın başlarında ABD OFAC yetkilileri, kripto para işlemleri karıştırıcısı Tornado Cash için kara para aklamaya aracılık yaptığı gerekçesiyle yaptırım kararı aldı ve Tornado Cash’i ülkedeki siber suçların gelirlerini aklayan sanal bir para birimi karıştırıcısı olarak tanımladılar. Bu gelişmenin ardından Hollanda Mali Bilgi ve Soruşturma Servisi (FIOD), şüpheli bir Tornado Cash geliştiricisini tutukladığını duyurdu.