• BITCOIN/TL
  431143,256
  % -0,59
 • ETHEREUM/TL
  30780
  % -0,22
 • RIPPLE/TL
  7.47
  % -0,99
 • BITCOIN CASH/TL
  2510.48,621
  % -0,95
 • LITECOIN/TL
  1823.31
  % 0,27
 • COSMOS HUB/TL
  269.79
  % -2,50
 • CARDANO/TL
  7.29
  % -1,18
 • TETHER/TL
  18.84
  % -0,08

Ukrayna Bitcoin Yasasına İlişkin Yeni Gelişme!

Ukrayna Bitcoin Yasasına İlişkin Yeni Gelişme!

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra Ukrayna’ya yapılan kripto para bağışları sektöre farklı bir boyut kazandırdı.

Kripto sektörü Ukrayna için bağışlar yapmaya devam ederken Ukrayna’dan kripto paralara ilişkin bir hamle geldi.

Ukrayna geçtiğimiz Şubat ayında Bitcoin (BTC) ve kripto paraları ödeme aracı olarak kabul etmese de yasal olarak tanıdığı yasa tasarısını kabul etti.

Aslında Ukrayna 2021 Eylül ayında Bitcoin ve kripto paraları yasal olarak tanıyan kanun tasarısını kabul etmişti.

Ancak Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Ekim ayı başlarında, söz konusu kripto para yasa tasarısını bazı değişiklikler yapılmak üzere tasarıyı veto etti.

Forklog’ın haberine göre Ukrayna kabul ettiği “Sanal Varlıklara İlişkin Yasa’sını” Avrupa Birliği’nin Haziran ayında kabul ettiği MİCA yasası hükümlerine göre uyarlayacak.

Ukrayna Dijital Kalkınma Bakanlığı temsilcileri yaptıkları açıklamada, Ukrayna AB üyeliğine aday statüsünü aldıktan sonra, kripto paralarla ilgili yerel mevzuatın Avrupa standartlarına uyarlanması gerektiğini söyledi.

“Sanal Varlıklara İlişkin Yasada yapılacak revizyon, yasa tasarısının ilk halinde var olan şartları ve çok daha fazlasının gözden geçirilmesini içerecek.”

Yetkililer, Dijital Kalkınma Bakanlığı’nın yanı sıra Ulusal Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na ek olarak Ulusal Banka ve piyasa katılımcılarının da kripto yasası üzerindeki revizyon üzerinde çalıştığını belirtti.

Ulusal Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, ayrı bir yasa tasarısı ile hazırlanacak olan kripto paraların vergilendirilmesine ilişkin kuralların daha da geliştirilmesi için yasanın güncellenmesinin zorunlu olduğunu da ekledi.

Yasanın revize edilmiş geçici halinin 2022’nin sonunda sunulması bekleniyor.