• BITCOIN/TL
  430886,667
  % -0,47
 • ETHEREUM/TL
  30802
  % 0,26
 • RIPPLE/TL
  7.48
  % -0,62
 • BITCOIN CASH/TL
  2511.35,716
  % -0,66
 • LITECOIN/TL
  1828.68
  % 1,16
 • COSMOS HUB/TL
  269.35
  % -2,14
 • CARDANO/TL
  7.3
  % -0,61
 • TETHER/TL
  18.84
  % -0,02

Ukrayna, kripto bağışlarını silah alımında kullandığını açıkladı

Ukrayna, kripto bağışlarını silah alımında kullandığını açıkladı

Ukrayna ile Rusya arasında başlayan savaşın ardından Ukrayna, dünyanın dört bir yanından kripto para bağışı aldı. Yapılan açıklamalara göre bu kripto bağışlarının büyük kısmı, Rus işgaline direnen ülkenin silah alımında kullanıldı.

Ukrayna kripto bağışlarını nasıl kullandığını açıkladı

Ukrayna Başbakan Yardımcısı, bugün Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Ukrayna harcamalarının ayrıntılı bir değerlendirmesini yaptı. Hükümetin, savaşın başlamasıyla Rus saldırılarına karşı koymak adına yapılan kripto bağışlarının, silah ve insansız hava araçları başta olmak üzere askeri teçhizat alımında kullanıldığı belirtildi.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov bugün attığı tweet’te şu ifadelere yer verdi:

“Her kurşun geçirmez yelek, kask ve gece görüş teçhizatı Ukraynalı askerlerin hayatını kurtarıyor. Askerlerimizi desteklemeye devam etmeliyiz. Ukrayna’ya yardım ettiği için tüm kripto topluluğuna çok teşekkürler!”

Bunun yanında Ukrayna hükümetine bağlı bağış sitesinde Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Alex Bornyakov, kripto sektörünün, Ukrayna’nın savunmasında hayati bir rol oynadığını söyledi. Dijital Dönüşün Bakanlığı, bu süreçte bağışlanan kripto paraları itibari paraya çevirerek fonların Savunma Bakanlığı’na aktarılması faaliyetlerini yönetti.

Kripto kullanımları, küresel düzenleyicilerin yakın takibinde

Ukrayna ile Rusya arasında başlayan savaşın ilk zamanlarında Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların kripto paralar kullanılarak aşılabilme ihtimali, dünya gündemine girmişti. Bu süreçte küresel düzenleyiciler, böyle bir riske karşılık kripto para kullanımlarını mercek altına almaya başladı.

Çeşitli raporlara göre Ukrayna’nın askeri teçhizat ve insani yardım malzemeleri edinmek için sosyal medyada topladığı Bitcoin ve altcoin bağışları, 100 milyon doları aştı.

Diğer yandan yapılan açıklamada, kurşun geçirmez yeleklere yaklaşık 7 milyon dolar, saha malzemelerine 3,8 milyon dolar, savaş karşıtı medya kampanyalarına 5,2 milyon dolar ve askeri askeri ve tıbbi teçhizata 5 milyon dolar harcandığı görüldü.