• BITCOIN/TL
  439296,376
  % -0,89
 • ETHEREUM/TL
  31113
  % 0,59
 • RIPPLE/TL
  7.7
  % -0,74
 • BITCOIN CASH/TL
  2581.64,424
  % -0,55
 • LITECOIN/TL
  1861.11
  % -0,14
 • COSMOS HUB/TL
  279.04
  % 1,81
 • CARDANO/TL
  7.53
  % -0,08
 • TETHER/TL
  18.82
  % -0,07

Ünlü Altcoin Geliştiricisi, Projeden Ayrılıyor!

Ünlü Altcoin Geliştiricisi, Projeden Ayrılıyor!

The DAO’nun yapısının kilit mimarlarından biri olan Stephan Tual, dokuz yıl sonra Ethereum topluluğundan ayrıldı. Lider altcoin ETH’nin geliştirici topluluğunda büyük bir isim olan Tual, projenin orijinal hedeflerinin kendi görüşleriyle ters düşmeye başladığını aktardı.

Lider altcoin ekibinde ayrılık

Tual’in açıklamaları, Ethereum Londra buluşmasında geldi. Geliştirici, gönderdiği bir e-postada, “[buluşma] grubun liderliğinden istifa ettiğini” aktardı. Ayrıca Ethereum topluluğunu genel olarak terk ettiğini açıkladı. Ardından, “Web3’te her şey yolundaymış gibi davranmaya devam edemeyeceğini” aktardı. Tual, bir Reddit gönderisinde daha fazla ayrıntı verdi. Bu gönderide, The DAO ve yazılım şirketi Slock.it’e dair bazı dolandırıcılık/sahtekarlık iddiaları dile getirdi. Ayrıca, bu durumun Ethereum ile mevcut durumunu kopuk hale getirdiğini söyledi.

Tual, “Blockchain’in merkezi NFT sirkine döndüğünü” belirtti. Ayrıca birçok projenin ponzi planı olduğunu, yasadışı menkul kıymetler sunduğunu ima etti. Bu nedenle, kendisini bu alanda “bir parça bile” görmediğini aktardı. Tual, artık yazılım tanımlı radyo iletişimi ve örgüsel ağlar gibi diğer teknolojilere odaklanmayı planladığını kaydetti. Geliştiricinin açıklamalarında aşağıdaki ifadeler yer alıyordu:

15 AĞUSTOS 2022 İTİBARİYLE, BLOCKCHAİN (YA DA HEDGE FONLARININ TERMİNOLOJİSİYLE ‘DAĞITIK DEFTER’ Mİ DEMELİYİM?) BİTMEYEN PONZİ PLANLARI, YASADIŞI MENKUL KIYMETLER VEYA DÜZENLEYİCİYE BAĞLILIK SÖZÜ VEREN DALKAVUKLARDAN OLUŞAN BİR SİRK HALİNE GELDİ.

Tual’ın rolü ne idi?

Tual’ın Ethereum macerası, 2014’ün ilk ayında başladı ve “baş iletişim sorumlusu” unvanı aldı. Yaklaşık bir buçuk yıl burada çalıştıktan sonra Slock.it’i geliştirmek için 2015’te ayrılığını duyurdu. Slock.it, merkeziyetsiz özerk organizasyonlar (DAO) için bir çerçeve oluşturmayı amaçlayan bir projedir. Büyük bir geliştirici topluluğu, Slock.it ile işbirliği içinde o yıl çerçeveyi benimsedi. Platformu, The DAO olarak bilinen yapıyı oluşturmak için kullandı.

The DAO, kitle fonlaması odaklı, gerçekten merkezi olmayan özerk bir organizasyonda ilk önemli çabayı temsil etti. Kodundaki bir kusur keşfedilmeden önce, şu anda dolaşımdaki tüm Ethereum’ların (ETH) yüzde 15’i kadar devasa bir yatırım çekmişti. Ancak sorunun ciddiyeti nedeniyle, Ethereum Blockchain’i sonunda bir hard fork süreci geçirdi. Bu da Ethereum ve Ethereum Classic olmak üzere iki ayrı altcoin’in piyasada yer almasına yol açtı.

Tual, The DAO’nun son bulmasının ardından ön plana çıktı. Ethereum topluluğuna dahil olmaya devam etti. Kripto odaklı bir inkübasyon platformu başlatmak için 2017 yılında Slock.it’ten ayrıldı. Londra’da Ethereum etkinlikleri düzenlemeye devam etti. Tual, The DAO’daki hatayı kimin kötüye kullandığını söylemedi. Ancak “gerçeğin bir gün ortaya çıkacağını” belirtti.